Russlands invasjon er folkerettsbrudd
RUSSLAND OG UKRAINA: Mine synspunkter om folkeretten er i tråd med KFUK-KFUMs. Vi er begge tydelige på at invasjonen er brudd med internasjonal lov.
KRIG: – Flere stortingspolitikere står i fare for å karakterisere innspill om fredsforhandlinger som prorussiske og illegitime, skriver Fredrik Glad-Gjernes om Ukraina-krigen. Her fra en Palestina-demonstrasjon foran Stortinget i fjor.
Annika Byrde/NTB
Vårt Land (VL) kom i skade for å oppsummere at jeg mener invasjonen av Ukraina er legitim. Det jeg sa var at invasjonen er et brudd på internasjonal lov, men at Russland har legitime sikkerhetsanliggender vi må ta på alvor.
VL bad KFUK-KFUM uttale seg om mine synspunkt, og de tok avstand fra meg. Jeg snakket med mine ledere og fortalte om feilen. De var takknemlige og fortalte at deres uttalelse bygget på VL-artikkelen med feilinformasjonen. Senere har VL henvist til denne «uenigheten» både på lederplass og i senere artikler, selv om den bygger på en feil de selv har gjort.
Vi må tale sant