Norge diskriminerer ikke-kristne

HUMANIST: Hva er det egentlig kristne har gjort for å bli så tydelig særbehandlet? Hva tilsier at mennesker med andre eller ingen livssyn skal få et dårligere eller fraværende tilbud i møte med livets mest sårbare øyeblikk?

LIVET: – Det er ikke lettere å håndtere eksistensielle livsutfordringer dersom man ikke er kristen, skriver innsenderen.
Publisert

Når livskriser rammer, uansett om det er dødsfall, alvorlig sykdom, eksistensielle spørsmål eller store livsvalg, trenger man støtte. I dag er det først og fremst kristne prester som tilbyr denne støtten i offentlige institusjoner som Forsvaret, helsevesenet og kriminalomsorgen.

Det innebærer at staten systematisk velger å prioritere en tros- og livssynsretning, på bekostning av alle andre. Norge diskriminerer mot ikke-kristne.

Et viktig eksempel finnes i Forsvaret. Der er det over 50 feltprester, men bare to felthumanister. Det betyr i praksis at om du ikke er kristen, må du likevel forholde deg til religiøse representanter dersom du trenger støtte. 

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS