Kjedereaksjon over hele landet: Jødiske snublesteiner pusses i dag – på Donaudagen
I Stavanger blir alle snublesteinene blankpusset i dag. Ved mange av dem blir det også tent lys. Et forslag på Twitter utløste kjedereaksjon.
26. november 1942 er dagen MS Donau dro fra Oslo med 532 norske jøder ombord. 302 var menn, 188 kvinner og 42 var barn.
Snublesteinene i norske byer og steder er internasjonalt prosjekt til minne om ofrene for folkemordet på jødene under krigen. Av de i alt 772 norske jødene som ble deportert til tyske utryddelsesleirer, overlevde bare 34. I september ble tre snublesteiner i Oslo vandalisert og malt over med svart maling slik at navnene ikke var mulig å se.
Snublesteinene ligger rett ved synagogen, og hærverket skjedde samme uke som den store, jødiske høytida rosh hashana tok til.
I Tyskland tenner de lys på krystalnatten
Det fikk Sven Egil Omdal til å tenke på de novemberkveldene han hadde gått gjennom ulike bydeler i Berlin og sett nypussete snublesteiner, ofte med små tente lys. Tyskerne gjør dette hver 9. november for å minnes Krystallnatten.
– Jeg foreslo derfor at vi burde gjøre det 26. november for å minnes dagen da MS Donau dro fra Oslo med 532 av de norske jødene om bord.
Dette forslaget minnet Jens Brun-Pedersen, pressesjef i Human Etisk Forbund (HEF) følgerne sine om mandag:
Det strømmet på med meldinger
Sven Egil Omdal skrev at han skal pusse og tenne et lite lys ved siden av de tre steinene i biskop Njåls gate i Stavanger. De ligger der til minne om Ada, Hille og Judith Becker.
Jeg tar på meg å pusse de tre snublesteinene i Biskop Njåls gate i Stavanger. Tar noen de andre? https://t.co/J2odnE7ZM1
— Sven Egil Omdal (@svelle) November 25, 2019
Økende hatretorikk og antisemittisme
Så strømmet det på med meldinger fra andre som lovet å ta seg av steiner nær dem. Ikke bare i Stavanger, men også i Oslo, Bergen og Trondheim..
– Det har vært et oppløftende døgn, sier Omdal til Vårt Land. Han er kjent som mediekommentator og tidligere redaktør i Stavanger Aftenblad. Han synes det er sterkt å se hvor mange som meldte seg.
En av dem er kommunikasjonsdirektør i Kirkerådet, Ingeborg Dybvig. Hun tok med seg kobberpuss på vei til jobb i dag tidlig. Ved et travelt kryss nær Oslo Sentralsatsjon ligger tre snublesteiner – som hun pusset. Og tente lys.
Etter at hun leste opfordringen på sosiale medier, tenkte hun at det skulle hun også gjøre.
I bakhodet ligger undersøkelsen som kom for få dager siden om at antisemittiske holdninger vokser fram i Øst- Europa. I en tid med økende hatretorikk, sterkere oppslutning om ytterste høyreytre høyre, den skarpe tonen i sosiale medier, spør hun om vi er i ferd med å glemme det som skjedde under 2. verdenskrig.
– Pussingen av steinene er en bitteliten symbolhandling. Men likevel, sier hun. Dybvig er positiv til at dette bør bli en fast tradisjon.
LES KOMMENTAR: «Med en brå bevegelse kastet jeg Bibelen min inn i peisen. Det ga meg en god følelse å se den gå opp i røyk»
– Holocaust var også her, i vårt nabolag
Også NRK-journalisten Morten Nesvik (47) ville være med da han leste oppfordringen om dugnad.
– Vi får ikke glemme at holocaust også var her, i vårt nabolag i trygge og gode Storhaug på østkanten i Stavanger, sier han.
Utenfor barnehagen, der de fire barna hans har gått, ligger to snublesteiner. De har han lagt merket til hver gang han har levert og hentet i barnehagen.
– Tidlig i morges fikk jeg pusset de to snublesteinene som er lagt ned til minne om Jacob og Jeanette Reichwald, skriver han på Facebook.
I dag, 26.11, markeres dagen for jødedeportasjonen med MS Donau i 1942.
Og fortsetter: – De bodde i Figgjogata 11, som i dag huser Biå Steinerbarnehage, som har passet ungene mine.
Jacob Reichwald ble sendt ut av landet med Donau, og den 1. desember 1942 ble han drept i Auschwitz' gasskamre.
Kona Jeanette, sønnen Hans, svigerdattteren Edith og barnebarnet Harry på to år ble også alle deportert og drept i den samme konsentrasjonsleiren. Sønnen Wilhelm klarte å komme seg unna til Sverige i desember 1942.
Morten Nesvik sier til Vårt Land at det var mye oppmerksomhet da steinene ble satt ned i 2013, men at de i årenes løp har blitt rufsete og matte.
– Det er mye mer godhet der ute enn vi aner
Sven Egil Omdal sier at selv om responsen beveget ham, er han egentlig ikke overrasket.
– Det er mye mer godhet der ute enn vi aner. Jeg tror mange har behov for å kunne markere sin støtte til den tanke som ligger bak snublesteinene, nemlig at det er viktig for vår egen tid at vi ikke glemmer hvilke forferdeligheter det var mulig å gjennomføre midt blant oss.
«En ny tradisjon i emning», fastslår Jens Brun-Pedersen på Twitter. Stavanger er dekket. I Trondheim og Oslo er det mange, fortsetter han, og spør: Flere byer?
Svarene kommer: «Ålesund ferdig». «Jeg tar Drammen» «Kristiansund»
I jødisk tradisjon sies det at mennesket dør to ganger - når hjertet slutter å slå og når navnet sies for siste gang. Derfor sier jeg Benjamin Markus Leventhal. Esther Leventhal. Berit Leventhal, skriver hun på sin Facebookside.
– Å minnes ved å si navnene, er spesielt. Bare det å tenke på at de levde sine liv her i Oslo, for å rykkes opp og bli borte, sier hun til Vårt Land
Her kan du lese mer om snublesteiner
LES FLERE SAKER:
• Gunter Demnig har sett ned 60.000 snublesteinar
LES OGSÅ ET AV UKENS MEST LESTE INTERVJUER: – Jeg er homofil og lever lykkelig med min kone