Synagogen i Oslo feiret 100 år: – Det er et hjem jeg er stolt av
MARKERING: Synagogen i Oslo har stått fast gjennom både krig og skyting, og er sentral for å bevare en jødisk identitet. Torsdag feiret den 100 år med kongelig besøk.
100 ÅR: Torsdag markerte synagogen i Oslo sitt 100-årsjubileum med kong Harald og kronprins Haakon til stede.
Erlend Berge
– Det er vanskelig å legge skjul på at jeg er meget beveget i denne stund, sier overrabbiner Michael Melchior.
I 1920 var det farfaren hans som talte under innvielsen av synagogen i Bergstien på St. Hanshaugen i Oslo. Nå er Melchior hovedtaler under 100-årsmarkeringen for synagogen.
Foran ham er synagogen fylt til randen. Både av trossamfunnets egne medlemmer, ledere for andre trossamfunn og representanter for det offentlige Norge. Og ikke minst: Kong Harald og kronprins Haakon.