Misjonsledere advarer mot «løgnkirke»
Ledelsen i Misjonssambandet, Norges største lutherske organisasjon, mener Den norske kirke er blitt «en løgnkirke».
Erlend Berge
– Det er en svært unyansert og dramatisk betegnelse på en kristen kirke der evangeliet forkynnes og sakramentene forvaltes, protesterer Halvor Nordhaug, biskop i Bjørgvin.
I dagens Vårt Land skriver generalsekretær Øyvind Åsland, lederen i NLM Norge, Øystein Engås, og samtlige regionledere i Misjonssambandet et innlegg med tittelen «Når kirken svikter».
Bakgrunnen er Kirkemøtets vedtak som åpner for vigsel av likekjønnede. Misjonslederne skriver at «mer enn noen gang før vil vi arbeide for at virksomheten vår drives uavhengig av Den norske kirkes arbeid». NLM-lederne «advarer mot en passiv aksept og tilpasning til den nye, kirkelige situasjonen», og slår fast at det «er ikke mulig å ha åndelig tillit til eller på annen måte inngå samarbeid med dem som fremmer eller praktiserer en kjønnsnøytral ekteskapsforståelse».