Indonesia får millioner i bistand, men gir også til andre
BISTAND: Når land kommer ut av den verste fattigdommen, tar de rollen som bistandsland, viser trend i internasjonal bistand.
BISTANDSSAMLING: De har vært samlet for å snakke om den stille revolusjonen i global bistand: Forsker Rachael Celljas, Norad-direktør Bård Vegar Solhjell og Siti Nugraha Mauludiah, ekspedisjonssjef i Indonesias utenriksdepartement.
Sindre Deschington
Indonesia fikk 785 millioner kroner i bistand fra Norge i fjor. Samtidig gir Indonesia mer og mer bistand til andre land. Landet er eksempel på at den globale bistandsarenaen er i ferd med å endre seg. Det kalles en stille revolusjon:
- Flere og flere land som har blitt regnet som fattige starter med bistand, eller øker sin bistand.
- Dette er en del av den såkalte sør-til-sør-bistanden, altså utviklingshjelp fra et land i en fattig region av verden til andre land – oftest i samme region.
- Store deler av denne bistanden er ikke penger, men deling av kunnskap.
– Bistanden må forandre seg