Har åpnet for kvinner i styrene, men fortsatt ingen på plass
I UTVIKLING: Menigheten Samfundet måtte til slutt åpne for kvinner i styrene, men har fortsatt ingen kvinner representert. – Endringen vil nok ikke synes i umiddelbar fremtid, sier forfatter og utbryter.
SKOLESTYRET: En av fire skoler Menigheten Samfundet drifter. I november 2020 kom regelen om at kvinner kan inkluderes i skole- og driftsstyret. De kan fortsatt ikke sitte i menighetsstyret.
Menigheten Samfundet
– Dette forteller at når storsamfunnet legger press på trossamfunn, kan ting forandre seg, sier forfatter av boka De gamle stier: Historien om Menigheten Samfundet, Det Almindelige Samfund og andre sterkttroende, Jonas Yassin Iversen.
I 2017 påla Likestillings- og diskrimineringsombudet Menigheten Samfundet å inkludere kvinner i styrene sine. Tre år senere endret trossamfunnet reglene til å gjøre nettopp dét. Fortsatt er det kun menn som er valgbare til menighetsstyret, men kvinner er nå valgbare til skolestyret og drifts- og oppvektsstyret i menigheten.
Skolestyret fungerer som et hvilket som helst annet skolestyre, for ansatte og lærere. Driftsstyret har ansvar for ungdomsarbeidet og menighetens økonomi.