Statsforvalteren har opprettet undersøkelsessak mot Jehovas vitner – kan bli nektet statstilskudd

JEHOVAS VITNER: Eks-vitners påstander om kritikkverdige forhold i Jehovas vitner, skal nå undersøkes av Statsforvalteren. I verste fall kan trossamfunnet bli nektet statstilskudd.

SKAL UNDERSØKES: Statsforvalteren har opprettet en undersøkelsessak mot Jehovas vitner. Til grunn for saken ligger brev fra eks-vitner om påståtte kritikkverdige forhold i trossamfunnet.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg ønsker ikke å skade trossamfunnet på noen måte, men jeg mener dette bør undersøkes, sier Rolf Furuli, som har vært en sentral figur i Jehovas vitner i nesten 60 år.

Furuli deler Jehovas vitners tro, men ble i fjor sommer ekskludert fra organisasjonen etter å ha kritisert deres toppledelse i New York. Nå skal flere av hans påstander om forholdene i Jehovas vitner gjennomgås av Statsforvalteren i Oslo og Viken, tidligere Fylkesmannen. De har opprettet en undersøkelsessak mot Jehovas vitner. Det går fram av en e-post til trossamfunnet, datert 15. september i år.

Til grunn for undersøkelsessaken ligger blant annet to brev som Furuli sendte til Barne- og familiedepartementet tidligere i år. I brevene påstår han blant annet at Jehovas vitner risikerer å bli ekskludert dersom de stemmer ved politiske valg, en praksis Vårt Land tidligere har belyst.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP