Ukrainsk F-16-fly skutt ned i russisk angrep

Et ukrainsk F-16-fly ble skutt ned og flygeren drept under et russisk rakett- og droneangrep natt til søndag, opplyser forsvarsledelsen i Kyiv.

Ukrainske brannmenn henter ut en såret sivilperson etter et russisk angrep i Dnipro tidligere denne uka.
Publisert

– Flygeren brukte alle våpnene om bord og skjøt ned sju luftmål. Mens han skjøt ned det siste, ble flyet hans skadet og begynte å miste høyde, opplyser det ukrainske flyvåpenet på Telegram.

Den 32 år gamle flygeren rakk ikke å skyte seg ut og ble drept da flyet styrtet, blir det videre opplyst.

Norge er ett av flere Nato-land som har donert F-16-land til Ukraina, men det er ikke kjent om det var et tidligere norsk fly som ble skutt ned natt til søndag.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP