«Våre» verdier er best

Tror Jyllands-Posten at også muslimer kan «fylle gatene med kjærlighet»?

###
Publisert Sist oppdatert

Avisenes lederskribenter er mennesker som er styrt av følelser. Når Danmark utsettes for målrettede anslag mot jøder og mot ytringsfrihet, er det forståelig at avisredaktører gjerne vil bruke de største ordene.

Likevel er det grunn til å kritisere budskapet som ble fremført i avisen Jyllands-Postens lederspalte mandag. Redaktøren opptrer her som leder av en supportergjeng i en fotballklubb. «Det vi som er best, det er vi som har de beste verdiene». Symboleffekten av dette budskapet er ekstra tung når det sees i lys av Jyllands-Postens historie om publisering av karikaturtegninger av Muhammed.

Det finnes folk med dårlige verdier i Danmark og Norge. De kan være kristne, så vel som muslimer. Poenget er at vi ikke har retten til å generalisere når vi karakteriserer mennesker på den måten. Vi kan ikke bruke Anders Behring Breivik som bevis på voldssforherligelse i en kristen kulturnasjon. Like lite som vi kan bruke ytterliggående muslimske ekstremister som bevis på at hele islam er infisert av det vonde.

Powered by Labrador CMS