Hele Norges teatersjef

Det beste teater er når en kan le og gråte samtidig, mener Riksteatrets sjef Ellen Horn.

– Jeg får en enorm energi av å spille, og jeg elsker å spille den samme rollen om og om igjen, sier Ellen Horn, som fyller 60 år tirsdag 1. februar.
Publisert Sist oppdatert

Tirsdag fyller en av de mektigste personene i norsk teater 60 år. Hun har vært sjef for Nationaltheatret, kulturminister og siden 2005 sjef for Riksteatret. Nesten like lenge har hun vært styreleder i Den Norske Opera & Ballett.

Med sitt unike kontaktnett har hun fått de beste skuespillerne til å dra ut på turné med Riksteatret. Det toppet seg i fjor da Liv Ullmann busset Norge rundt i spissen for et stjernelag av skuespillere. Lang dags ferd mot natt spilte for utsolgte hus hver kveld og gjør at teatersjefen kan se tilbake på et rekordår. Så godt gikk forestillingen at teatersjefen på Riksteatrets nettsider beklager at det ikke var nok billetter til alle som ønsket det i 2010.

Kjærlighetserklæring. – Klart det var en veldig tillitserklæring å få Liv Ullmann til å dra ut på turné for oss. Jeg hadde aldri drømt om at hun skulle si ja. Det hjalp nok at jeg kjente henne fra før, sier Ellen Horn.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP

Powered by Labrador CMS