Egne fordommer i fleisen
ANMELDELSE: Renate Reinsves internasjonale debut er en bemerkelsesverdig film om utseende og selvfølelse.
BRILJERER: Båe Renate Reinsve og Sebastian Stan briljerer i den kinoaktuelle «A Different Man»
Another World Entertainment
I en virkelighet full av selvhjelpsbøker, kostholdsråd og treningstips, og der etterspørselen etter plastisk kirurgi øker sterkt, er det ikke rart at det stadig produseres filmer som problematiserer koblingene mellom selvfølelse, forventninger og utseende.
Hovedpersonene i body horror-filmene Syk pike og The Substance kan fint kalles narsissister – de forandrer fremtoningene sine drastisk, på hver sin grufulle måte. Og tittelfiguren i den kommende norske Askepott-varianten Den stygge stesøsteren gjør langt mer enn å skjære av seg tærne for å tekkes eventyrprinsen.
Og handler ikke nettopp Oscar-aktuelle Emilia Perez om forandring og forventninger – om hva som skjer når man blir en annen?