Faren ved å spille ut samtiden mot fortiden

JØDER OG KRISTNE: Det er nødvendig å være bevisst på seiglivede negative forestillinger om «det jødiske». Og det er ikke slik at dette gjør kritikk av staten Israels politikk umulig.

SEIGLIVEDE FORESTILLINGER: En far og sønn går sammen i Gamlebyen i Jerusalem under den jødiske forsoningsdagen jom kippur i forrige uke. «Langt fra å gjøre all kritikk overfor staten Israels politikk umulig, kan bevissthet om de ubehagelige sidene ved seiglivede negative forestillinger om «det jødiske» være både fruktbart og nødvendig. Gjennom historien har slike forestillinger bidratt til å definere konkrete, levende jøder ut av et moralsk ansvar», skriver Claudia Lenz.
Publisert Sist oppdatert

Er det riktig og nødvendig å koble antijudaismens og antisemittismens lange historiske linjer til samtalen om Israel/Palestina-konflikten i dag?

Dette ble et av spørsmålene i panelsamtalen under konsultasjonen om Den norske kirkes (DNK) forhold til jødedommen på HL-senteret 12. september, og i debatten som fulgte i etterkant.

Konsultasjonens ulike faglige bidrag handlet om konstruksjonen av jødedommen og jødene som kristendommens «negative andre» gjennom kirkens teologi og praksis.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP