Er Human-Etisk Forbund troll eller tillitsperson?
LIVSSYN: Vårt Land maler et tabloid bilde av Human-Etisk Forbund som trollet som lukter kristenmannsblod.
REAGERER: Christian Lomsdalen, leder i Human-Etisk Forbund, reagerer på at Vårt Lands lederskribent mener organisasjonen mistenkeliggjør kristne skoler og «fremstår fordomsfull».
Erlend Berge
Den siste tiden har Vårt Land skrevet om tre tilfeller av kritikkverdige forhold i Kristen-Norge som Human-Etisk Forbund (HEF) har tatt opp med myndighetene. Selv om vi finner faktiske feil, mener Vårt Lands lederskribent at HEF virker fordomsfulle og burde prioritere noe annet.
I lederartikkelen gir Vårt Land oss honnør for innsatsen for barn og unges selvstendige rettigheter og trosfrihet, og det takker vi for. Vi er også glade for at vi ba myndighetene se nærmere på Innherred kristne skole, for Utdanningsdirektoratets tilsyn avdekket langt dårligere forhold ved den skolen enn de innledende medieoppslagene avslørte.
Vi håper det ikke står like ille til ved søsterskolene som driver på samme godkjenning som skandaleskolen i Trøndelag. Hvis driften er god har skolene alt å vinne på tilsyn. At mistanken dessverre smitter skyldes Innherred kristne skole, ikke HEF.