Oss og dem – eller det felles beste?
KRISTENDEMOKRATI: Selv om jeg har min tro og representerer en bestemt religiøs tradisjon, skal jeg ikke bruke mitt politiske mandat til å kjempe for våre interesser mot andres interesser, men til å arbeide for et best mulig samfunn for alle.
SAMFUNNET:– I mitt mangeårige virke som kristen politiker har jeg i stadig større grad blitt oppmerksom på betydningen av prinsippet om det felles beste, skriver Øyvind Håbrekke, her på stand i Karl Johans gate.
Sindre Deschington
Vårt Land skal ha ros for å løfte frem kristne politikere i ulike partier og vise hvordan disse på svært ulike måter forener tro og politisk engasjement.
Intervjuene med politikere fra så ulike partier som blant andre Høyre, Rødt, Frp viser en stor variasjon i oppfatninger av troens betydning i politikken og hvilke konsekvenser den kristne etikken bør få i samfunn og politikk.
Dette viser hvor viktig det er å anerkjenne ulike politiske ståsteder og tilhørigheter innenfor den kristne kirke. Det er en sterk påminnelse om at når det kommer til praktiske løsninger i politikken bør ingen av oss kreve monopol på sannheten og påberope oss å sitte med én kristen fasit.
Bestill abonnement her
KJØP