En imam er ikke en prest
UTDANNING: Hva konkret ønsker egentlig Unge Høyre seg når de tar til orde for en norsk imamutdanning?
BØNNELEDER: Imamtittelen brukes forskjellig i sjia-islam og sunni-islam. I sunni-islam fungerer gjerne imamen som en bønneleder. Amina Selimovic mener mange spørsmål står ubesvart i vedtaket fra Unge Høyre. Bildet er fra Central Jamaat Ahle-Sunnat moskeen i Oslo.
Gorm Kallestad
Nylig vedtok Unge Høyre (UH) at de vil etablere profesjonsutdanninger for religiøse ledere innenfor flere religioner, deriblant imamer. I Vårt Lands omtale av saken kommer det ikke tydelig fram verken hvorfor UH konkluderte med at dette er et behov, hvordan en slik utdanning skal stables på beina, hvilke institusjoner som skal tilby en slik utdanning eller med hvilke midler den skal opprettes. Men når det kommer slike utspill spisser vi ørene, vi som jobber ved utdanningssteder som kan være relevante.
Komplekse spørsmål
Spørsmål rundt utdanning av religiøse ledere, spesielt imamer, har vært på dagsorden flere ganger tidligere. Det har blitt gjort noe kartlegging av behovet for dette innen både akademia og i trossamfunn, og man har i tidligere runder landet på et nei. Det er flere grunner til det.
Bestill abonnement her
KJØP