Personlig
kristen, jeg?
Da læreren spurte om det var noen personlig kristne i klassen, nølte jeg et øyeblikk. Jeg var jo en person, og jeg trodde jo på Jesus.
Privat
Som 17-åring flyttet jeg tilbake til Oslo etter tre år i Sveits, for å fullføre videregående skole i Norge. Jeg var spent. Hvordan ville det bli å komme inn i en allerede godt etablert klasse?
Da jeg flyttet til Sveits, kom jeg fra en ungdomsskole nord-øst i Oslo der det var litt tabu å være flink. Gode karakterer forble stort sett en godt bevart hemmelighet mellom lærer og elev. Jeg klarte meg bra, og det var ikke så populært.
I Sveits hadde det vært andre boller. Etter tre år med karakterkjør, var jeg mer enn klar for å tusle tilbake til Norge og en litt lavere list. Den nye klassen min viste seg heldigvis å være både flink og inkluderende. Jeg følte meg velkommen og godtatt fra første dag.