Kristne går stadig hyppigere i forsvar
Forfølgelse og angrep skapte apologetikken – det kristne trosforsvaret. Nå har antallet apologetiske bøker eksplodert.
TRO.ETIKK.EKSISTENS: I romjulen minnes kirken Stefanus, den første kristne apologet – eller trosforsvarer. I skriftet om urkirkens historie, Apostlenes gjerninger, står hans forsvarstale gjenfortalt.
Foranledningen var, ifølge beretningen, anklager om at Stefanus talte mot de to tyngdepunktene i den jødiske gudsdyrkingen, nemlig templet og Moseloven. Dermed ble han anklaget for å bryte ned den jødiske tro.
I sin forsvarstale prøvde Stefanus å vise at det han forkynte – altså evangeliet om Jesus – nettopp var hva Moseloven pekte fram mot. På slutten av talen sin vendte han skytset direkte mot sine anklagere. Han mente at det var de som ikke hadde forståelse for Guds vilje eller Guds ord. Det var neppe den mest strategiske avslutningen om han hadde ønsket å redde seg selv. Folk ble rasende, og steinet ham til døde. Derved fikk kirken sin første martyr.
Bestill abonnement her
KJØP