Ber Aasland (Ap) ta grep: Frykter store konflikter med reindrifta og at Melkøya blir gående med fulle utslipp
KRAFT I FINNMARK: Lars Haltbrekken (SV) mener regjeringen må følge eget løfte om å gi avslag raskere på kraftsøknader som ikke ligger an til å få konsesjon, og at reindrifta må få betalt for papirarbeid og møter.
KREVER ENDRINGER: – Jeg tror ikke regjeringen har tatt inn over seg de alvorlige konfliktene vi står oppe i, og jeg tror dessverre ikke at regjeringen har lært av Fosen-saken, sier Lars Haltbrekken (SV), stortingsrepresentant for SV. I fjor møtte han aksjonister fra Natur og ungdom og NSR Nuorat foran Olje- og energidepartementet.
Ole Berg-Rusten/NTB
Ellinor Utsi fortalte nylig i Vårt Land fortvilet om arbeidet hennes reinbeitedistrikt nå må stå i uten noen form for økonomisk hjelp, fordi myndighetene går videre med sju utbyggingsplaner for over 600 vindmøller i hennes reinbeitedistrikt Čorgaš/Reinbeitedistrikt 9 på Nordkinnhalvøya i Finnmark.
Stortingsrepresentant for SV, Lars Haltbrekken, mener dette er en enorm belastning. SV er partiet regjeringen er avhengig av støtte fra for å få statsbudsjettene i havn. Haltbrekken utfordrer energiminister Terje Aasland (Ap) til å sørge for at reinbeitedistrikter i en slik situasjon får økonomisk støtte, og vil i første omgang ta dette opp i et skriftlig spørsmål til statsråden.
– Når det kommer så sterke økonomiske aktører inn og vil beslaglegge store deler av områdene deres, bør reinbeitedistriktet få økonomisk støtte til å kunne imøtegå det på en skikkelig måte. Det er noe utbyggerne bør betale, og det bør komme som et krav fra regjeringen, sier Haltbrekken.