Makulerer bibler i kunstutstilling: – Jeg trodde det fantes en gud som hele tida så hva jeg tenkte og sa
KUNST: – Målet mitt er ikke å provosere, men jeg ser at det å fylle en boksesekk med makulerte bibler er en veldig aggressiv handling, sier kunstner Birgit Eide. Hun har fylt Kunstmuseet i Førde med håndarbeid som nesten gjør det til en kirke.
UTSTILLING: Birgit Eide har laget utstillingen «Fallande himmel» ved Sogn og Fjordane kunstmuseum. Boksesekker er fylt med makulerte bibelsider.
Arne Guttormsen
I mange år har billedkunstner Birgit Eide trålet loppemarkeder og kristne bruktbutikker på bibeljakt. Hun har ikke tall på hvor mange bibler og nytestamenter hun har kjøpt. Det første kunstverket hun laget inneholdt 13.748 bibelsider som hun sydde og rullet sammen slik at de ikke lenger kunne leses.
På utstillingen «Fallande himmel» som åpnet lørdag på Sogn og Fjordane Kunstmuseum i Førde, ligger ti bibler på en badevekt med en bønnepute foran. Resten av biblene i utstillingen er makulatur. De siste biblene i utstillingen kjøpte hun på NMS’ brukthandel i Førde.
– Når biblene er makulert, kan ingen lenger lese dem, sier Eide.
Bestill abonnement her
KJØP