Krig i Ukraina: – Vi vil at biblioteket skal være et trygt sted
UKRAINA: Ukrainas bibliotek har fått store ødeleggelser som følge av Russlands krigføring. Nå pågår arbeidet med å bevare den litterære arven og gjøre bibliotekene om til trygge steder å være.
BOMBET SKOLEBIBLIOTEK: Bibliotekaren Raisa Krupchenko (81) forsøker å rydde i bøkene i ruinene av biblioteket til Skole 23 i Kramatorsk, etter et russisk angrep i juli 2022. – Jeg mener litteraturen beveger verden. Amerikanske, ukrainske, russiske bøker – jeg tror de er nødvendige, sa hun til nyhetsbyrået AP da de intervjuet henne.
Leo Correa / AP / NTB
– Her ser du ødeleggelsene etter at en missil gikk gjennom ni etasjer i et boligbygg Kyiv 17. juni i år, sier Maria Sakharova.
De siste ukene har det vært flere russiske angrep mot Ukrainas største byer, Kyiv, Kharkiv, Dnipro og Odesa. Sakharova, som er kommunikasjonsansvarlig i det ukrainske biblioteksforbundet (Ukrainian Library Association, ULA) viser bilder i en presentasjon hun har laget for Vårt Land.
Selv befinner Sakharova seg i hjemmet sitt i Vinnytsia, en mindre by cirka 260 kilometer sørvest for hovedstaden Kyiv. Der er det roligere, forteller hun. Flyalarmen går ikke så ofte, og hun kan stort sett jobbe normale dager.
Bestill abonnement her
KJØP