Ingen vilje til fred

Det er vanskeleg å ha sympati med nokon av dei to stridande partane i Gaza. Ekstreme påstandar frå små politiske parti i Norge er til lite hjelp.

Mens dei israelske bombane regnar over Gaza, er delar av den forpinte befolkninga i Gaza også utsatt for vald og truslar fra Hamas
Publisert

Etter terrorangrepet mot Israel den 7. oktober, og den brutale krigføringen Israel har svart med, er det vanskeleg å sjå teikn til fred mellom israelarar og palestinarar. Konflikten kastar mørkare skuggar enn nokon gong.

Konflikten er langt meir kompleks enn det ein kan få inntrykk av i Norge. Det handlar ikkje berre om ein konflikt mellom Israel og Hamas, for store delar av den palestinske befolkninga er i ein fastlåst skvis mellom desse. Mens dei israelske bombane regnar over Gaza, er delar av den forpinte befolkninga i Gaza også utsatt for vald og truslar fra Hamas. I Norge har palestinske reaksjoner og demonstrasjoner mot Hamas vore lite dekka. 

Ingen vilje til fred frå partane

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP