Vil slå sammen Israel og Palestina
Én samlingsstat er eneste løsning på konflikten mellom Israel og Palestina mener historiker, forfatter og filmskaper Tariq Ali.
«Nødvendigheten av en nasjonalstat» var tema da forfatter og filmskaper Tariq Ali, den israelske journalisten Amira Hass (midten) og den irakiskfødte poeten og novellisten Sinan Antoon møttes til paneldebatt på Litteraturhuset i Oslo i forbindelse med feiringen av at det er 200 år siden Henrik Wergelands fødsel. Cecilie Hellestveit (ytterst til venstre) ledet debatten.
Lars O. Flydal
Henrik Wergeland feires på Litteraturhuset i Oslo. Fredag var temaet «Krig og fred i det 21. århundre». Blant arrangementene var foredrag med historiker, forfatter og filmskaper Tariq Ali, som også deltok i paneldebatt med den israelske journalisten Amira Hass fra Haaretz og den irakiske poeten og novellisten Sinan Antoon. Ali er blant annet kjent for boken Fundamentalismenes kamp, og arbeider for BBC og The Guardian.
Kan leve sammen. Det er umulig å stable på beina et uavhengig Palestina, mener Ali.
– Israel vill aldri gi opp grensene som ble trukket i 1967, og Palestina er dessuten skapt fra ruinene av flere tiårs undertrykkelse kontrollert av USA og Israel, sa Ali i foredraget sitt.