Komponist: – Teksten til Bach må få stå i fred

MUSIKK: Musikkprofessor Øivind Varkøy vil revidere Bachs Johannespasjon på grunn av antijødisk arv. Komponist Wolfgang Plagge synes det er trøblete å skjule at tidligere generasjoner har vært antijødiske.

Wolfgang Plagge
BACH MÅ BESTÅ: Wolfgang Plagge er skeptisk til å endre selve teksten i Bachs Johannespasjon.
Publisert Sist oppdatert

Musikkprofessor Øivind Varkøy tar nå til orde for å justere teksten i et av de mest kjente verkene av komponisten Johann Sebastian Bach, Johannespasjonen. Verket bygger på tekst fra Johannesevangeliet, som flere mener har gitt næring til antijødiske holdninger.

Tidligere har Bibelselskapet varslet at de kan komme til å justere selve evangelieteksten. Men komponist Henrik Ødegaard, som selv har skrevet flere pasjoner, synes ikke Bach sin tyske tekst bør forandres.

– Jeg har respekt for Bibelselskapet, og hvis de forandrer Johannesevangeliet, vil jeg forandre min Johannespasjon. Men Bach sin tekst må få stå i fred, fordi den er et så sterkt premiss for hvordan musikken er blitt utformet, mener Ødegaard.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP