Tonje Brenna svekker kristne skoler
STATSBUDSJETTET: Store kutt gjør framtiden usikker for kristne skoler. Også kunnskapsministeren bør anerkjenne at disse skolene leverer et godt samfunnsbidrag.
RAMMET: Kongshaug Musikkgymnas drives av NLM, og er blant skolene som kan få vesentlig mindre støtte over statsbudsjettet neste år.
Kongshaug
Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) skriver i et svar til Olaug Bollestad (KrF) i Vårt Land at regjeringen ikke struper privatskoler økonomisk. Regjeringen har ifølge henne bare satt i gang en ryddejobb og kutter derfor 30 millioner kroner i særtilskudd som er dårlig begrunnet.
Kan ikke lønne lærere
Det hun kaller særtilskudd gis til en rekke friskoler fordi det ordinære elevtilskuddet ikke er tilpasset skolens tilbud. Disse tilskuddene er etter hennes mening dårlig begrunnet og bør fjernes. Blant annet skal tre skoler som tilbyr musikkutdanning fratas 13 millioner kroner. Dermed har ikke disse skolene midler til å lønne lærere for den undervisningen som kreves etter læreplanen.
Bestill abonnement her
KJØP