Konsekvenser tar ikke ferie

Man kan ikke ta seg ferie fra å tenke på konsekvensene av handlingene sine.

Publisert Sist oppdatert

Liv Birkeland skrev i går at det er kritikkverdig at Vårt Land som en kristen avis annonserer for kristenreiser som fører til økt forbruk og ødeleggelse av klima. Til dette svarte sjefsredaktør Helge Simonnes at han «ønsker å skape atferdsendring hos dem som reiser 10 ganger i året, fremfor dem som reiser 1 gang i året».

Jeg synes både Birkeland og Simonnes har et poeng. Som kristne og som mennesker har vi et ansvar for hvordan våre handlinger påvirker andre mennesker. Nordmenns klimautslipp fører til at mennesker i andre deler av verden blir rammet av flom, tørke, matmangel og usikkerhet. Det er et valg vi tar hver dag når vi velger å kjøre bilen i stedet for å ta bussen eller hver ferie vi velger å reise til andre siden av jorden i stedet for å ta toget eller dra på fjelltur.

Likevel er jeg enig med Simonnes i at det ikke betyr at vi må slutte helt å fly eller at vi må slutte helt med alt som fører til klimautslipp. Men jeg mener at vi skal være klar over hvilke effekter handlingene våre fører til, spørre oss selv om det er verdt det og vurdere om vi kan gjøre opp for utslippene fra en sydentur ved for eksempel å bli mer miljøvennlig i hverdagen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP