Gjenbruks-mirakelet
Jesus metta eit folkehav med fem brød og to fiskar. Misjonen lagar millionverksemder av ting folk ikkje vil ha lenger.
– Vi som har vakse opp under krigen, føler at vi ikkje skal kaste ting andre har bruk for. Det er det som er så fantastisk her. Det nokon ikkje vil ha, har andre bruk for.
Marit Solberg står mellom høge, kaotiske bokstablar. Ho har vore biblioteksjef i 30 år. No brukar ho to dagar i veka til å sortere bøker på lageret i gjenbruksbutikken i Råde i Østfold, eigd av Det norske misjonsselskap (NMS).
Det er kjekt å ha erfaring, fortel ho. For nokre gonger kjem det små litterære skattar inn den blå lagerporten. Er ho usikker på verdien, puttar ho dei i veska si ved arbeidsdagens slutt og tar dei med heim for å søke på nettet. Så prisar ho dei til halvparten av verdien. Eller lågare. Men høgare enn standardprisen på ti kroner.
Ei inntektskjelde
Det blæs ein vind av suksess over kristne gjenbruksbutikkar. Koppar og skåler, lysestakar og måleri, fotbad og sofagrupper, det fraktast inn, og det fyk ut igjen. Frå 2012 til 2016 auka omsetnaden til dei fire største kristne gjenbrukskjedane med 36 prosent, til 305 millionar kroner. Fretex er framleis størst, men også for Normisjon, Norsk luthersk misjonssamband (NLM) og NMS har butikkane blitt ei viktig inntektskjelde. I 2017 omsette dei 50 gjenbruksbutikkane til NMS for 52 millionar kroner, og til no i år er tala enda høgare.
For NMS utgjer salet ein femtedel av organisasjonens inntekter, ifølgje Turid Øyre Øygard, gjenbrukskonsulent i NMS Gjenbruk sin administrasjon. Ho meiner at folk bryr seg meir om miljøet i dag enn før.
– Å handle brukt er ikkje spesielt for «godt vaksne». Folk i alle aldrar gjer det. Respatex-bord er i vinden som aldri før, og mange driv med redesign. Det er også ei sosial side ved å gje bort ting, slik at andre kan få nytte av dei.
Ida Kjøstvedt er leiar for NMS Gjenbruk sentralt, og meiner det har vore ei utvikling i korleis særleg unge tenker om det å kjøpe brukt:
Tidlegare var det ofte slik at ein kjøpte brukte gjenstandar når ein fann noko spesielt som ein fallfor. No ser vi at fleire kjøper brukt som eit miljøtiltak. Det er ein fin trend. Miljøaspektet er viktig og butikkane våre minskar søppelberget enormt mykje, seier ho.
Bestill abonnement her
KJØP