Tror Jehovas vitner-saken kan få følger for flere trossamfunn
STATSTILSKUDD: Jehovas vitner ble fratatt statstilskudd på grunn av «negativ sosial kontroll rettet mot barn». Det kan skje med andre trossamfunn som har strenge regler om kjønn og seksualitet, ifølge religionsprofessor.
STATSTILSKUDD: Statens forståelse av «negativ sosial kontroll rettet mot barn» kan få konsekvenser for finansieringen av en hel rekke trossamfunn som har strenge regler overfor sine mindreårige medlemmer, mener Dag Øistein Endsjø, professor i religionsvitenskap ved Universitetet i Oslo.
Privat
Dersom et tros- eller livssynssamfunn «krenker barns rettigheter», kan det gi grunnlag for å nekte dem statstilskudd, ifølge den nye trossamfunnsloven. Det har Jehovas vitner nylig fått erfare.
Forrige uke ble det kjent at Barne- og familiedepartementet fastholder Statsforvalterens vedtak om å nekte trossamfunnet statstilskudd for 2021. Begrunnelsen er at de mener Jehovas vitners eksklusjonspraksis overfor barn under 18 år, krenker rettighetene til barn. Departementets vedtak er endelig og kan ikke påklages.
Vedtaket kan få følger for flere trossamfunn framover, tror Dag Øistein Endsjø, professor ved Universitetet i Oslo.
Bestill abonnement her
KJØP