Himmelseng og øl i Herrens hus
BELGIA: Velkommen til «Martin’s Patershof». I denne tidligere kirken, som nå har blitt hotell, kan du overnatte med soveromsutsikt gjennom gamle blyglassvinduer og med orgelpiper som hodegjerde.
HIMMELSK HOTELLROM: Sollys strømmer inn gjennom fargede glassvinduer i et gjesterom på Martin's Patershof hotell i sentrum av den belgiske byen Mechelen. Rundt 350 kirkebygg i Flanderen skal nå omgjøres til andre formål.
Virginia Mayo
De er kanskje mest kjent for eksklusiv sjokolade, men i takt med at det blir stadig færre kirkegjengere i Belgia har svært mange gamle kirkebygg fått nye bruksområder. Hoteller, nattklubber, bryggeri og klesbutikker er bare noen av dem.
– Det er smertefullt. Jeg vil ikke legge skjul på det, men på den andre siden er det ingen vei tilbake til fortiden, sier biskop i Antwerpen Johan Bonny til nyhetsbyrået AP.
Del av europeisk trend