Alene og skamløse

Skal de «skamløse» muslimske jentene bli den forløsende kraften de ønsker, bør de samle seg.

Faten Mahdi al-Hussaini (med plakater) var en av initiativtakerne bak mandagens demonstrasjonen mot ISIL i Oslo.
Publisert Sist oppdatert

Sofia Srour, Namra Saleem, Faten Mahdi al-Hussaini, Lajal Ayoub, Nancy Herz og Amina Bile. Tidligere glimret de unge, muslimske og ikke-etnisk norske samfunnsdebattantene mest med sitt fravær. Nå har stadig flere kastet seg inn i offentligheten. Ikke bare fronter de ferske debattantene sterke meninger. De stiller opp i alt fra TV og radio, til debatt på Arendalsuka forrige uke.

Selv uttrykker de også at de vil bli værende i offentligheten. Som Nancy Herz (20), uttrykte da hun skapte begrepet «de skamløse, muslimske jentene» med Aftenposten-innlegget i april: Deres tid har kommet nå.

Akkurat nå ser det heller ikke ut til at de kommer til å forsvinne – de heies frem av politikere, redaktører og etablerte debattanter. Men mens de fortsatt seiler i medvind, bør de tenke på om heiarop utenfra er nok over tid.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP