Å dele. Søken etter alternativ behandling; helsekost, massasje og meditasjon har vært populært de siste 25 årene. Den kan også ses som en trussel og et tegn på oppløsning av det offentlige helsevesen, eller at manneskeheten står på randen av en katastrofe, på grunn av manglende evner til å trenge igjennom kompleksiteten i samfunnet. Ligner vi den organismen som vi har muligheten for å være (Russell,84)? Hvorfor er vi ikke de naturlige omsorgsytere som vi har muligheten for ? Ligger svaret i evnen til å rette refleksjonen inn mot kjernen?
Å arbeide sammen. Syn- ergos er kjennetegnet på en velfungerende organisme. Mange bestanddeler fungerer naturlig og spontant sammen i harmoni med helheten. Synergisme innebærer ikke tvang, innskrenkning eller bevisst anstrengelse, men hver enkelt enhet i systemet arbeider for sine mål og alle understøtter hverandre. Kjernen finnes i jeg-bevisstheten. Jeg mener at jeg kan påvirke omgivelsene rundt meg, og har en egen drivkraft til å hjelpe andre. I sykepleie og medisin innebærer det at hver enkelt faggruppe arnbeider ut fra egne, spesifikke mål, men med det formål å støtte hverandre og helheten, øke bevissthten og søke inn mot omsorgens kjerne.
Å få. Å ta imot er å våge å gi seg selv en sjanse. Det er en avgjørende faktor i naturlig omsorg. Det gjør det mulig å dele og å være i relasjon til Gud, til medmennesker og til samfunnet samtidig. Man kan ikke gi noe menneske i verden noe som man ikke har.