Norske poeter på festival i Israel
Fem norske poeter deltar på lyrikkfestivalen i Galilea. Jødiske, muslimske, drusiske og kristne poeter opptrer sammen.
Norske poeter deltar på den internasjonale poesifestival i Galilea i Israel. Fra venstre: Beppe Costa (Italia), Igor Costanza (Italia), Stefania Battistella (Italia), Steinar Opstad, Lina Undrum Mariussen, Torild Wardenær, Mirush Kabashi (Albania), Erling Indreeide.
Lina Undrum Mariussen
– Vi ser på dette som et interessant poetisk prosjekt, men ikke minst som et fredsprosjekt. Det er forsøk på et annet slags diplomati, en annen slags tilnærming til medmennesker, sier poet og Vårt Land-anmelder Knut Ødegård.
Ødegård er leder for den norske delegasjonen til Nisan International Poetry Festival. Han forteller at drivkraften bak festivalen er troen på at poesi kan skape resultater, som er vanskeligere for byråkratiet å oppnå.
– Politikerspråket ser ikke ut til å være i stand til å løse de alvorligste konfliktene. Ikke minst ser vi det her i Midtøsten. Poesien er derimot et menneskelig språk. Vi gjenkjenner det fundamentalt menneskelige, selv i et dikt fra en nokså fremmed kultur. Diktene viser at vi ikke er så ulike, sier Ødegård.