Navnekluss og forvirring rundt Brobyggerprisen

PRISUTDELING: Årets vinner av Brobyggerprisen er Karpe, Valgerd Svarstad Haugland og Hamza Ali Abbasi. Men årets vinner er også Kirkens Nødhjelp. To priser med samme navn skaper forvirring, mener Kristin Gunleiksrud Raaum.

Fotografen Michael Vera Cruz, bak med kamera, har hele tiden fulgt Karpes Chirag (t.v.) og Magdi med kamera. NTB Foto: Gitte Johannessen / NTB
ALDRI SOLGT EN LØGN: Det er helt sant at Chirag Rashmikant Patel og Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid er årets vinnere av Brobyggerprisen sammen med en pakistansk filmstjerne og en KrF-politiker. Men det er også sant at Kirkens Nødhjelp er årets vinner av Brobyggerprisen, uten at de deler den med noen som helst. Hvordan er det mulig?
Publisert Sist oppdatert

Det var da årets «Brobyggerpris» dukket opp i Vårt Land denne uken at tidligere kirkerådsleder og generalsekretær i Norske kirkeakademier (NKA) Kristin Gunleiksrud Raaum så seg nødt til å opplyse om en forvirringssak.

For da Vårt Land publiserte NTB-saken var det helt riktig at Brobyggerprisen gikk til Karpe Diem.

Men for de som følger godt med på norske prisutdelinger, kan det hele virke litt forvirrende. For i mars skrev NTB og Vårt Land at prisen gikk til Kirkens Nødhjelp. Det er nemlig to priser i dette land med samme navn.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP