Millionavtale kalles «uklok» og «umusikalsk»

Helge Simonnes' avtale om etterlønn og pensjonsavtale møter kritikk hos mediepolitikere. Flere som kjemper for pressestøtten på Stortinget beklager avtalen.

Mediepolitiker Arild Grande (Ap) (t.v.) ønsker en bred debatt om høye lederlønninger i mediebransjen. Ib Thomsen (Frp) mener det er uklokt av styret i Mentor Medier å gi en så gullkantet avtale til sjefredaktør Helge Simonnes.
Publisert Sist oppdatert

Sjefredaktør Helge Simonnes og Mentor Medier inngikk i 2007 en avtale om en etterlønn på til sammen 7 millioner kroner, fra fylte 60 år og syv år fremover. Simonnes fikk samtidig anledning til å selge sin aksjepost tilbake til selskapet, for en sum av 11 millioner kroner. Dette var en kompensasjon for en dyr pensjonsavtale som han samtidig ga slipp på. Verdien av aksjene ble fastsatt av en uavhengig part.

– Det er ikke etablert særregler for aviser som mottar pressestøtte. Det meste av avtalene er ikke belastet avisene som mottar pressestøtte, skrev styreleder i Mentor Medier, Håkon Jahr, på debattplass i gårsdagens Vårt Land.

LES SVARET FRA HELGE SIMONNES: – Jeg ga avkall på fremtidige inntekter som ville ha kostet Mentor Medier veldig dyrt

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS