– Mange kristne har opplevd det stort å få lov til å være med når jøder feirer påskemåltid

Påska er en frithetsfest, sier tidlegere Oslo-biskop Ole Christian Kvarme.

Avskjedsgudstjeneste for Oslo-biskop Ole Christian Kvarme. Oslo domkirke og Oslo rådhus.
Avskjedsgudstjeneste for Oslo-biskop Ole Christian Kvarme i Oslo domkirke.
Publisert Sist oppdatert

– Påske, biskop emeritus Ole Christian Kvarme - du gir ut Åtte dager i Jerusalem, en bok om hvordan jødisk påskefeiring kan berike vår kristne tro. Du bruker ordet «festglede»?

– Ja, det handler om de jødiske røttene vi har som kristne, kontinuiteten, det jødiske. Nå skal vi feire påske, det heter jo «tiden for vår frihet», påska er en frihetsfest – det var det på Jesu tid og det er det i vår tradisjon. Jeg tenker det er en både god overskrift for og en pekepinn mot hva påska er for oss kristne, Jesu vandring i Jerusalem og korset. Det skaper i sin tur festglede.

– Du har bodd i Israel i lengre perioder. Du har venner både der og på Vestbredden, du levde tett på det meste, sorg og fest, og nå deler du påskegleden?

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS