Hva gjorde forlaget?
BØKER: ‘Hva visste hjemmefronten?’ var en «vellykket forretningsidé», men Gyldendal forlag har sviktet sin rolle, mener Mats Tangestuen, som er aktuell med nok en bok. Gyldendal svarer at Michelets bok har flyttet norsk holocaust-debatt.
KRITISERER FORLAGET: Mats Tangestuen er historiker og faglig leder for Jødisk museum i Oslo. Han var en av de fremste kritikerne da Marte Michelets «Hva visste hjemmefronten?» kom ut i 2018. Nå gir han ut en ny bok i føljetongen, og mener forlaget Gyldendal har sviktet.
Matilde Solsvik
– Det er Gyldendal forlag som har sviktet her, sier Mats Tangestuen.
Han er historiker og faglig leder ved Jødisk museum i Oslo, og var en av de fremste kritikerne da Marte Michelets Hva visste hjemmefronten? (HVH) kom ut i 2018. I boken skrev Michelet at antisemittismen også ulmet blant de norske krigsheltene, og at hjemmefronten satt med informasjon om deportasjonen om jøder, men unnlot å varsle.
Dette skapte bølger i offentligheten, og boken ble fulgt av en rekke bøker og debattartikler, senest Michelets eget Tilsvar og en ny og omarbeidet utgave av HVH. Nå har Tangestuen skrevet hittil siste kapittel i historien: I Krigen, holocaust og hjemmefronten (Dreyer) gir Tangestuen innblikk i noe av det som har skjedd i kulissene mens diskusjonen har rast. Her offentliggjøres et hittil upublisert brev til Michelets forlag, Gyldendal. I tillegg inneholder boken bidrag av Mona Ringvej, Øyvind Glosvik og Torgeir Sæveraas.
Bestill abonnement her
KJØP