Fremmer feministisk islam
En kvinnekamp pågår fra innsiden av islam, mener forskere.
REPRESENTASJON: Minhaj-ul-Quran er en av få norske moskeer som har kvinner i styret. Bildet er fra et møte i moskeens kvinneforum i 2015.
Heidi Marie Lindekleiv
I dag går kvinner og menn i tog over hele verden, for å synliggjøre kvinnesaker og kvinners rettigheter. Blant paroler om intimkirurgi og kjønnsmangfold, vil også toget i Oslo vaie med fanen «Antirasistisk kvinnekamp mot sosial kontroll og æreskultur», som i norsk sammenheng gjerne knyttes til muslimske miljøer. Spørsmålet om kvinners rettigheter i islam er en gjenganger i offentlig debatter. Er Koranen og den islamske fortolkningstradisjonen ganske enkelt uforenlig med moderne likestillingsidealer?
Forenlig
– Jeg tror ikke det er noe i Koranen som gjør det vanskeligere å forene islam med feminisme enn det som har vært tilfellet i kristendommen, sier Marianne Bøe, religionsviter ved Universitetet i Bergen. Hun er aktuell med artikkelen «Feministisk vri på Koranen» i det seneste Samtiden, som utkommer i disse dager (se sidesak).
Bestill abonnement her
KJØP