Fosse-ferd i Hardanger

LITTERATUR: Utenriksdepartementet bladde opp over 300.000 kroner for et lukket Jon Fosse-seminar i Vestland forrige uke. Kritikerlagets leder Preben Jordal mener det hele fremstår som en smøretur.

.
UT PÅ TUR: Sist uke var en rekke internasjonale forleggere og oversettere samlet i Vestland fylke for å tråkke i Jon Fosses fotspor. Bildet til venstre er hentet fra Fitzcarraldo Editions sin Twitter-konto – Fosses britiske forlag.
Publisert Sist oppdatert

Sist uke var en rekke internasjonale forleggere og oversettere samlet i Vestland fylke for å tråkke i Jon Fosses fotspor. Til stede var også en håndfull journalister tilknyttet toneangivende publikasjoner som The New Yorker, El País og Frankfurter Allgemeine Zeitung. Blant dem var Merve Emre, som satt i juryen for den internasjonale Booker-prisen 2022 – en pris Jon Fosse var nær å vinne.

Det internasjonale reisefølget var invitert for å møte «topografien i Fosses forfatterskap», nærmere bestemt i Bergen og Hardanger. Det hele ble arrangert av Fosses agentur, Winje Agency, med støtte fra blant andre Utenriksdepartementet (UD).

For å gjennomføre vestlandsbesøket, som først og fremst ble arrangert for å booste den internasjonale lanseringen av Jon Fosses Septologien, søkte agenturet om midler. Et av de uttalte målene var å «gi Norge et avtrykk som kulturnasjon i internasjonale medier». UD støttet det to dager lange seminaret med 316.000 kroner. Om lag 70.000 kroner var satt av til busstur, middag og «refreshments i Hardanger» for 20 gjester.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS