Får kirke i 175-årsgave
På 1800-tallet var Fortidsminneforeningen det samme for den nasjonale bygningsarven som Asbjørnsen og Moe var for eventyrene. Nå får de en av landets eldste steinkirker i 175-årsgave. – Økonomisk er det galskap å takke ja, sier den nye eieren.
Hove kirke er bygget, forsøkt revet, kjøpt og gitt bort før. Om en måned vil den unike kirken bli overrakt Fortidsminneforeningen som jubileumsgave.
Astrid Galstad Fortidsminneforeningen
I år fyller Fortidsminneforeningen 175 år og er med det Europas eldste aktive forening for kulturvern. I forbindelse med jubileet foreslo Riksantikvaren overfor Miljødepartementet å gi Hove steinkirke til Fortidsminneforeningen. Og slik ble det. Ved en seremoni 15. august vil riksantikvar Hanna Geiran overrekke kirken.
Foreningen har de seneste 40 årene hatt tilsyn med Hove kirke som ligger i nærheten av Hopperstad stavkirke som foreningen eier. Begge kirkene ligger i Vik i Sogn. Fra Riksantikvarens side er gaveløsningen et forslag som kom i arbeidet med å finne gode eiere til bygninger som staten eier. Fortidsminneforeningen eier fra før åtte stavkirker og fire steinkirker.
– Hvordan er det å ta imot en gave som er en utgiftspost?
Bestill abonnement her
KJØP