En dag bestemte Rolf Jacobsen seg for å gå inn i kirken

HAMAR: Rolf Jacobsens bibel var full av understrekinger. Hva vet vi i dag om troen til en av våre fremste lyrikere?

Rolf Jacobsens utgave av Det nye testamentet og messebok. I messeboken ligger to pressede firkløvere.
TRO OG POESI: Rolf Jacobsens utgave av Det nye testamentet har mange understrekinger i seg. Religionen var viktig for Jacobsen under soningen av landssvikdommen etter krigen.
Publisert Sist oppdatert

Rolf Jacobsen er fortsatt en tilstedeværende dikter i Hamar, byen jeg vokste opp i. Selv opplevde jeg ham aldri, jeg ble født fire år etter at han gikk bort. Jeg har likevel hatt kjennskap til Rolf Jacobsen siden jeg gikk på barneskolen. At han var katolikk, fikk jeg ikke vite før flere år senere, omtrent samtidig som jeg selv debuterte som lyriker i 2017.

En lørdag formiddag i februar møter jeg Trond Tendø Jacobsen, Rolf Jacobsens eldste sønn, utenfor huset der de bodde i Skappelsgate 2. Trond begynner raskt å fortelle om bygget. Et gult trehus, et av Hamars eldste. Her bodde Rolf Jacobsen fra 1961 og til han døde i 1994.

– Jeg rakk å bo her noen år, før jeg flyttet ut, forteller han.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS