Danser seg gjennom sorgen
– Døden er som en bokstøtte for livet, sier Alan Lucien Øyen. Søndag er det norgespremiere på hans første forestilling for det verdenskjente kompaniet Tanztheater Wuppertal.
Dansekompaniet Tanztheater Wuppertal danser for utsolgte saler verden over. Kompaniet har vært kjent for å utelukkende danse koreografier av deres avdøde sjefkoreograf Pina Bausch. I hvert fall frem til nå. For nå har Alan Lucien Øyen, huskoreograf for Den norske ballett og leder av ensemblet winter guests, blitt valgt ut til å lage en helaftens danseforestilling for ensemblet.
Wuppertals tempel
I to måneder jobbet han med danserne i den lille, tyske byen Wuppertal. Prøvene fant sted i en gammel kinosal som har stått uforandret siden første gang Pina Bausch begynte å jobbe der tidlig på 70-tallet. Søndag spilles forestillingen for første gang i Norge.
Bestill abonnement her
KJØP