Dag Solstad hjem til røttene i Jerusalem
Dag Solstads første besøk i Jerusalem var en hjemkomst – og et møte med vår kulturs opprinnelse.
Fredag kveld samtaler Dag Solstad med Alf van der Hagen på Litteraturhuset i Oslo, om religion og Jerusalems betydning – og mangel på sådan.
Solstads eget møte med Jerusalem var preget av gjenkjennelighet. Bildene fra bibelhistorien og kristendomsundervisningen, med kart over Jødeland, ga referanser og tilhørighet.
– Dag Solstad har alltid uttrykt respekt for vår kristne kulturarv. Som kommunist på 70-tallet var han aldri kulturradikaler og hånet heller aldri kristendommen. I flere av romanene på 1990- og 2000-tallet finnes det spor av barndommens bilder fra bibelhistorien. Som forfatter synes han å være glad for å ha vokst opp i en kristen kulturbakgrunn. Han mener livet blir fattigere uten slike bilder og referanser til våre historiske røtter, ja han kaller det en katastrofe at disse bildene er borte fra vår tids menneskers forestillingsverden, forteller Alf van der Hagen.