En skjefull blues smaker bedre enn tran

Notodden-bandet Spoonful of Blues holder lite inne på femtealbumet Howlin’ Screamin’ And Cryin’. Det er rått, svett, klisjétungt, og rett fra levra.

Telemarksbyen Notodden har ikke bare Europas største bluesfestival. De har også flere artister, deriblant Spoonful of Blues, i det aller øverste blues og rocke-sjiktet.
Publisert Sist oppdatert

Når man kommer fra hele Norges bluesby, skulle det kanskje bare mangle at en ikke blir inspirert av alle verdensstjernene som hver sommer gjester Notodden Bluesfestival. Det oppsiktsvekkende er at lokale artister som Kåre Virud, Margit Bakken, Rita Enge­dalen (Kongsberg), Trond Ytterbø og Notodden Bluesband, og ikke minst Spoonful of Blues, alle holder så høyt nivå at det vekker oppsikt på breddegrader hvor man ikke bare får inn bluesen med morsmelka, men fortsetter å innta den til frokost, middag og kvelds.

At firkløveret i Spoonful of Blues har deltatt på album som har vært nominert til tre Blues Music Awards, endog vunnet prisen «Traditional Blues Album of the Year» i bluesens hjemland, er som om en danske skulle vinne 15-kilometeren under ski-VM i Lahti.

LES MER: Waldemar vrenger gitaren og skrur opp lyden

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP