Han var regjeringens betrodde taleskriver: – I dette systemet styrer servilitet og innsmigrende karrierisme
BOK: To år etter oppsigelsen mener eks-byråkrat og forfatter Birger Emanuelsen samfunnet vårt lider av skjult sykdom - og kommer med en roman fra innsiden av departementsveggene.
STATSFORVALTER:– Jeg tror det er viktig at folk blir påminnet sin egen privilegerte posisjon, spesielt hvis jobben din er å tjene befolkninga, sier forfatter Birger Emanuelsen. Han sa opp etter to år som taleskriver for norske statsråder.
Tuva Skare
– Jeg har et behov for at det jeg bruker tida mi på, skal gi mening. Det er et etterslep fra min kristne oppdragelse. Jeg sa opp fordi jeg ikke lenger kunne rettferdiggjøre tidsbruken, sier forfatter Birger Emanuelsen.
Han ga nettopp ut Statsråden kommer, en roman fra innsiden av det norske embetsverket. Agder-forfatteren jobbet selv som taleskriver i Kunnskapsdepartementet mellom 2017 og 2019, for statsråder som Torbjørn Røe Isaksen, Jan Tore Sanner og Henrik Asheim. Etter hvert skrev han taler for statsminister Erna Solberg.
Men jobben gjorde ham deprimert: Han opplevde at taleskriverens oppgave kun var å beskytte makthaverne. Et kobbel av kommunikasjonsansatte fra parti og byråkrati jobbet beinhardt for at ministrene skulle framstå i godt lys. Dette samtidig som vi mennesker utrydder andre arter i den største massedøden siden dinosaurens tid.
Bestill abonnement her
KJØP