– Norge har gått langt i å svekke de klassiske språkene i skolen

Kan utdødde språk gjenopplives? En oslolærer gjør i hvert fall sitt for å spre kunnskapen.

Ved Hartvig Nissens videregående skole tilbyr lærer Olav Refvem en halvtime akkadiskopplæring hver fredag.
Publisert Sist oppdatert

– Ja, i dag har vi kommet til lov 205. Vi skal begynne med å prøve å kjenne igjen tegnene. Dette er altså en 3700 år gammel tekst, folkens, forteller Olav Refvem ivrig.

Mens hundrevis av elever på Hartvig Nissens videregående skole har strømmet ut dørene for et etterlengtet friminutt i et vel så etterlengtet solskinn, sitter fire ungdommer oppe i fjerdeetasje, rundt et lite bord, og tyder kileskrift. Hver fredag samles en trofast gjeng på fire språkentusiaster i et spartansk innredet grupperom og får sin ukentlige halvtime med akkadiskopplæring.

Lærer Refvem omtaler akkadisk som et av «sivilisasjonens urspråk». Av de semittiske språkene, en språkgruppe som blant annet favner arabisk og hebraisk, er akkadisk det aller eldste. De eldste tekstene på språket går helt tilbake til år 2500 fvt.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS