Jesu lignelser fascinerer og provoserer
Lite til stede i kunsten. På vei bort i den norske kulturen. I to år har forfatter Karsten Alnæs og teologiprofessor Notto R. Thelle brevvekslet om Jesu lignelser.
Samtalen mellom Karsten Alnæs og Notto R. Thelle startet ved et kafébord, men er videreført i mailvekslinger gjennom to år.
Dorthe Karlsen
For begge gjelder det at lignelsene fascinerer og provoserer. Og det er ikke alltid opplagt om det er agnostikeren eller teologen som fører an i Jesus-begeistring. De to er bekymret. At lignelsene glemmes utenfor kirken er en ting, at de blir pratet i hjel fra prekestolene er kanskje verre.
Søndagsskolestjerne
Karsten Alnæs er selv historieforteller. I tillegg til sine romaner, har han skrevet populære bøker om Norges og Europas historie. Den tidligere kulturredaktøren i Dagbladet kaller seg selv agnostiker.