Fornuftig melding om NRKs framtid

Kulturminister Thorhild Widvey la fram ei god stortingsmelding om allmennkringkasting og mediemangfald.

NRK1 presenterte nettopp Dagsrevyen i ny drakt, her med nyhendeankera Ingvild Bryn og Jon Gelius. NRK-meldinga er kanskje Widveys beste politiske handverk så langt, meiner kulturredaktør Alf Kjetil Walgermo.
Publisert Sist oppdatert

Thorhild Widvey har fått mykje kritikk sidan ho byrja som kulturminister. Seinast fekk ho gjennomgå for å mangle visjonar i filmpolitikken og for forslaget om at staten ikkje lenger skal drive Cinemateket i Oslo.

Stortingsmeldinga om allmennkringkasting og mediemangfald, som Widvey la fram fredag, verkar mykje betre tenkt og gjennomarbeidd. Kanskje kan ein seie at regjeringa gjer det enkelt for seg sjølv ved å utsetje spørsmålet om NRK-lisens og alternative finansieringsmodellar. Regjeringa set ned eit ekspertutval som skal sjå nærmare på dette spørsmålet.

Eit anna hovudpunkt er at NRK i endå større grad skal ha eit «sjølvstendig ansvar» for å sikre det norske mediemangfaldet. Kan det bli bukken som passar havresekken her? I det store og heile er likevel meldinga prega av fornuftige forslag og endringar.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP