Savner fortellinger om abort
Tidligere var hun redd for at tekstene skulle bli stemplet som kvinnelitteratur. Nå vil Kristina Leganger Iversen heller insistere på at kvinners kroppslige erfaringer er allmenngyldige.
Hennes nye roman åpner med en abort, men Kristina Leganger Iversen vil ikke si noe om hvorfor hovedpersonen Jo tar dette valget. – Som forfatter er jeg interessert i erfaringen det er å gjennomføre en abort, sier hun.
Ane Bamle Tjellaug
– Det er noen deler av livet vi ikke ser i litteraturen, sier Kristina Leganger Iversen.
Hennes nye bok, I ringane, åpner med en av dem: Jo ligger på badegulvet og har akkurat tatt ei pille som skal støte ut fosteret hun har i magen.
– Sammenlignet med hvor mange tekster som skildrer sex, så er det veldig få tekster som skildrer abort. Det er et stort eksistensielt og moralsk valg som jenter tidlig blir bevisst på, sier Iversen.
Bestill abonnement her
KJØP