Goya tvinger deg til å se

Francisco de Goya skarpe blikk på krig og hykleri slutter ikke å utfordre. I møte med Munch er det han som får skinne klarest.

Goya «Heller ikke denne gang»
KRIGENS GRUSOMHETER: «Heller ikke denne gang» heter plate nummer 36 i Francisco de Goyas grafiske serie.
Publisert Sist oppdatert

Henrettelse, massakre, sult, tortur, voldtekt. De rundt 80 trykkene i Francisco de Goyas bildeserie Krigens grusomheter er nådeløst ærlige. Krig er et helvete.

Mens jeg vandrer mellom de mørke søylene på Munch-museet og prøver å følge bildenes nummerering, som for å holde fast på noe rasjonelt, tenker jeg på Susan Sontags Regarding the pain of others (Å betrakte andres lidelse).

Først fordi boken har et av disse motivene på forsiden – nr. 36, av en militær som blid og tilbakelent betrakter en hengt mann. Så på grunn av essayets tematikk.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS