En porsjon til, takk!
Louise Bourgeois er mest kjent for å fremstille morsskikkelsen som en gigantisk edderkopp, men denne utstillingen viser at kunstnerskapet bestod av mer enn spindelvev og freudiansk flørt.
TEKSTILKUNSTNER: Edderkoppen er naturen egen tekstilkunstner, og Bourgeois vokste opp i et veveri. Hun lagde flere edderkopp-installasjoner, og en av dem er også stilt ut i Slottsparken i Oslo over sommeren.
Nasjonalmuseet / Annar Bjørgli
Hvis du nekter å gi slipp på fortiden, må du gjenskape den
Du kan for eksempel lage en skulptur, foreslår franskfødte Louise Bourgeois (1911-2010). I sommer er Lyshallen på Nasjonalmuseet fylt opp med godbiter fra hennes lange og utpreget produktive karriere, i selskap med kunsthistorisk adel som Pablo Picasso, Edvard Munch og Nan Goldin.
Hva kan så en enkel kunstkritiker som meg selv ha å utsette på dette latterlig velsmakende måltidet?